Vystudovala jsem ekonomii a pracovala v zahraniční firmě v oddělení marketingu. Byl to začátek mé cesty, ale tato práce mě nikdy nenaplňovala, vždy jsem se chtěla věnovat hlubší komunikaci s lidmi, zajímala mě psychologie, psychoterapie a hlavně arteterapie, se kterou jsem se poprvé setkala na přednášce, když mi bylo asi 19 let…tenkrát jsem si pomyslela „tohle je ono, co chci v životě hlavnidělat, a čemu se chci věnovat“.
Pocházím z České Skalice, od přehrady Rozkoš. Přijde mi důležité tím začít, protože právě toto místo půlící hráze, obklopena vodou, hladina, klid a hodiny v tichu mě přivedly tam, kde jsem nyní. Vodu miluji, miluji moře, šumění vln. Cesty do zemí orientu, architektura, cestování, poznávání arabské kultury a historie těchto zemí, jsou obrovským dílem mého já, toho kdo jsem a tudíž mojí velkou inspirací.

Vše se změnilo, když jsem poznala svého nynějšího manžela Vítka a téměř ze dne na den jsem v roce 2004 z města odešla za ním „do lesa“, žít a pracovat na „Relaxační penzion Karafiát“ jako masérka, a tím se mi splnilo přání „pracovat s lidmi“. Tato práce mě velmi naplňuje do teď a cítím velký vděk a úctu k tomu, co rodina mého manžela a on vybudovali, a že toho mohu být už tolik let součástí a pokračovat v tvoření tohoto místa klidu a harmonie pro mnoho lidí.
Masírování je i proces, kdy se Vám člověk zcela oddá, důvěřuje Vám a vy si uvědomíte, do jaké hloubky duše člověka můžete vstoupit.
Během těchto masáží se mi začaly objevovat v mysli obrazy…a já je začala pomocí suchého pastelu malovat – začaly vznikat mé první „INTUITIVNÍ KRESBY“. Některé jsem si nechávala, některé jsem dotyčné osobě ukázala a povídali jsme si o tom. Pro mě bylo v tu chvíli neskutečné, jak obraz s daným člověkem souhlasil a to co jsem namalovala skutečně odráželo vnitřní stav.

Na základě těchto kreseb a osobních vzpomínek z dob, kdy jsem sama tančila orientální tance, jsem začala na penzionu pořádat nejprve pobyty pro orientální tanečnice „VÍKEND S VŮNÍ ORIENTU A ARTETERAPIÍ“. Následně jsem začala pořádat s pomocí „naší“ Lídy Teplé „POBYTY S INTUITIVNÍ KRESBOU“ (za což Lidunce budu vždy vděčná, že mě k tomu dotlačila), kde jsme trávili společné chvíle po masážích malováním, kreslením, tvořením. Tyto pobyty pořádáme dodnes.
Věděla jsem, že to je to, čemu se chci věnovat, masážím a artetefiletice - být součástí toho, když lidé poznávají sami sebe skrze výtvarné techniky a umění.
Jednou jsem se sama vydala do Jihlavy na odpolední „intuitivní kresbu“, kde jsem dostala kontakt na PhDr. Marianu Štefančíkovou, u které jsem se přihlásila na Dvouletý systematický kurz artefiletiky a arteterapie. Toto období studia beru pro sebe jako velký dar, setkání s Mariánkou a děvčaty, se kterými jsem tyto dva roky trávila mi otevřelo oči v tom „KDO JSEM, KAM CHCI SMĚŘOVAT A KAM SMĚŘUJI, a co v životě opravdu chci dělat".
Začala jsem malovat vlastní abstraktní obrazy a přenášet na plátno to co cítím, co je ve mně, více jsem se dostala k různým výtvarným technikám jako je AKRYL, AQUAREL, ACRYLPOURING a do čeho jsem se zamilovala nejvíce, jsou ALKOHOLOVÉ INKOUSTY.
Začala jsem sama pořádat skupiny a RELAXAČNÍ POBYTY S ARTEFILETIKOU jak na Penzionu Karafiát, tak i mimo něj.
Nyní mám pocit, že dělám v životě vše podstatné, co mě baví a naplňuje. Staly se jimi práce s lidmi, vlastní tvorba a to, že mohu být součástí procesu objevování sebe sama pomocí výtvarného umění je nádherný dar.

PODĚKOVÁNÍ
Děkuji mým rodičům za život, bez nich bych tu nebyla, děkuji své mamce Jitce, která mě vychovala „sama“, za její trpělivost a snad i pochopení kým jsem, své babičce a dědovi (ať odpočívají v pokoji), kteří při mně stáli od dětství a děda, který mě vždy bral takovou jaká jsem a podporoval mě ve všem co jsem dělala, Zdeňkovi a Alce Karafiátovým za to co vytvořili, a že toho mohu být do teď součástí, protože je to prostě nádherné místo, plné klidu a harmonie pro mnoho lidí, mým dvěma synům Vítkovi a Kryštůfkovi, kteří jsou každodenním světlem mého života (a to i když se zlobím, že si neuklidili) a HLAVNĚ SVÉMU MANŽELOVI VÍTKOVI, který mě vždy ve všem podporoval a podporuje, stál a stojí při mně ať se v životě rozhodnu dělat cokoliv vím, že ON je po mém boku a to pro sebe beru jako DAR ze všech největší. Bez jeho podpory bych rozhodně nebyla tím, kým jsem nyní. DĚKUJI S LÁSKOU

 

copyright © 2020 Jana Karafiátová KaJa ART